NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Във Видин е изнесено първото театрално представление в България
2759
Тонът на времето

Във Видин е изнесено първото театрално представление в България

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя. Те са предвождани от Лайош Кошут

| 30 Октомври 2024, 16:30 ч.
Във Видин е изнесено първото театрално представление в България
Във Видин е изнесено първото театрално представление в България
Снимка © БТА

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.

За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.

Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.

Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП. 

Настоящото издание на проявата е 21-во поред.

За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Петдневна музикална програма предвижда деветото издание на Бирфест в Стара Загора. Традиционната проява ще се състои от 4 до 8 септември в парк "Загорка" в Града на липите, съобщиха от пресцентъра на общината. Фестивалът ще е със свободен вход.

В първия ден на сцената ще се качат Дара Екимова, Криско, Дара и К.lina.

На следващия ден посетителите ще могат да чуят рокаджиите от I.R.B. 69, група Сигнал и Ronnie Romero & Eridan.

В програмата за петък са предвидени Явката ДЛГ и Madmatik, Спенс и Атанас Колев, а съботата ще е посветена на ритъма на хип-хопа с Bisollini & 2OFUS, FYRE & THEO и C-BLOCK.

В последния ден фестът ще бъде закрит с вечни български хитове в изпълнение на Dia, Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл и Deep Zone Project.

По време на събитието организаторите - община Стара Загора и пивоварна "Заго

В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.

Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.   

Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков. 

Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище. 

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цвят“ с автор Георги Цанов, предоставена от секретаря на читалището Любомир Илиев.

За театрално представление във Видин се споменава в дневника на унгарския артист Габор Егреши. Част от този дневник е цитиран в изследването на театралното дело у нас на Стефан Каракостов със заглавие „Българският театър – средновековие, ренесанс, просвещение“. В него са посочени някои културни прояви на унгарските революционери, който са се установили във Видин заедно с водачите си Лайош Кошут и Дембински сред разгрома на революцията в Унгария, пише Цанов.

В своя дневник на 10 октомври 1849 г. Егреши е записал, че „на Кошут и на няколко от шефовете съобщиха за плановете да уредим някакво театрално представление в полза на измъчените от глада болни защитници. Идеята се хареса на всички и обещаха да подкрепят делото“.

На 30 октомври той пише в дневника си, че „поради наложилото се пътуване до Шумен проектираното представление не се състоя. Пък и за подпомагането на болните защитници била основана обща каса. …Ние само за нас самите изнесохме част от репертоара си … Репертоарът се състоеше всичко на всичко от няколко песни, няколко стихотворения - народните песни ги пяхме при акомпанимент на китара, защото други инструменти нямахме, откакто циганите си заминаха“, цитира Георги Цанов.

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.

Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек. 

„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров.  Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията. 

„Драматургическата

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

На 7 февруари е премиерата на новия български филм „Терапията“, съобщават от First Draft.

Зад независимата продуцентска къща стоят Красимира и Антон Белеви, които идват в България от Лос Анджелис, за да правят кино у нас.

Станислав Христов е режисьор на психологическата драма-трилър, който поставя вечния въпрос за страха от критика, показан през очите на хората на изкуството. Актрисата и сценарист Красимира Белев влиза в ролята на ексцентрична психоложка, която работи с група блокирали артисти и методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.

Това е филм за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от критика и отхвърляне. Искахме да стъпим на кино сцената със сериозен филм, който поставя реални проблеми, с които хората да се припозная

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

В дневника си Егреши добавя: "Нашите народни песни се харесаха много на англичаните и турците". Накрая разказва как местният паша, който не разбирал нито дума унгарски, силно преживявал всички номера на програмата, защото той такива работи никога не е виждал и слушал. Но когато декламирали „Лудият“ от Петьофи, пашата изведнъж станал от мястото си и бавно излязъл. Последните строфи на стихотворението „Съотечественици“ от  Вьорьошмарти подействаха като кинжал в сърцето на Кошут, пише Габор Егрещи, цитиран от Георги Цанов.

Изнесеното представление не е останало тайна за поне по-културните граждани на Видин. За него се говорело как европейците си устройват представления и забави за по-смислено и приятно прекарване на свободните часове през дългите есенни и зимни вечери.  За съжаление, освен изказаното гостоприемство, гражданите на Видин нямали никаква заслуга за това първо представление. Възможно е нито един видински гражданин да не е участвал в него дори като публика. Заслугата била на унгарските революционери, които със своя пример насочили вниманието на видинчани към такъв род културна дейност, казва още Цанов в историята на Образцово народно читалище „Цвят“.

Във Видин в навечерието на 1891 година е открита и първата в България специално построена за театрални нужди сграда. Винил с историята на сградата, както и снимки с автентичната й визия, наскоро беше поставен на фасадата на драматичния театър в града.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
2759
Тонът на времето

Във Видин е изнесено първото театрално представление в България

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България.То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

| 30 Октомври 2024, 16:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Във Видин е изнесено първото театрално представление в България
Във Видин е изнесено първото театрално представление в България
Снимка © БТА

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.

За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.

Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.

Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП. 

Настоящото издание на проявата е 21-во поред.

За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Петдневна музикална програма предвижда деветото издание на Бирфест в Стара Загора. Традиционната проява ще се състои от 4 до 8 септември в парк "Загорка" в Града на липите, съобщиха от пресцентъра на общината. Фестивалът ще е със свободен вход.

В първия ден на сцената ще се качат Дара Екимова, Криско, Дара и К.lina.

На следващия ден посетителите ще могат да чуят рокаджиите от I.R.B. 69, група Сигнал и Ronnie Romero & Eridan.

В програмата за петък са предвидени Явката ДЛГ и Madmatik, Спенс и Атанас Колев, а съботата ще е посветена на ритъма на хип-хопа с Bisollini & 2OFUS, FYRE & THEO и C-BLOCK.

В последния ден фестът ще бъде закрит с вечни български хитове в изпълнение на Dia, Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл и Deep Zone Project.

По време на събитието организаторите - община Стара Загора и пивоварна "Заго

В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.

Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.   

Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков. 

Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище. 

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цвят“ с автор Георги Цанов, предоставена от секретаря на читалището Любомир Илиев.

За театрално представление във Видин се споменава в дневника на унгарския артист Габор Егреши. Част от този дневник е цитиран в изследването на театралното дело у нас на Стефан Каракостов със заглавие „Българският театър – средновековие, ренесанс, просвещение“. В него са посочени някои културни прояви на унгарските революционери, който са се установили във Видин заедно с водачите си Лайош Кошут и Дембински сред разгрома на революцията в Унгария, пише Цанов.

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.

Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек. 

„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров.  Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията. 

„Драматургическата

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

На 7 февруари е премиерата на новия български филм „Терапията“, съобщават от First Draft.

Зад независимата продуцентска къща стоят Красимира и Антон Белеви, които идват в България от Лос Анджелис, за да правят кино у нас.

Станислав Христов е режисьор на психологическата драма-трилър, който поставя вечния въпрос за страха от критика, показан през очите на хората на изкуството. Актрисата и сценарист Красимира Белев влиза в ролята на ексцентрична психоложка, която работи с група блокирали артисти и методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.

Това е филм за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от критика и отхвърляне. Искахме да стъпим на кино сцената със сериозен филм, който поставя реални проблеми, с които хората да се припозная

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

В своя дневник на 10 октомври 1849 г. Егреши е записал, че „на Кошут и на няколко от шефовете съобщиха за плановете да уредим някакво театрално представление в полза на измъчените от глада болни защитници. Идеята се хареса на всички и обещаха да подкрепят делото“.

На 30 октомври той пише в дневника си, че „поради наложилото се пътуване до Шумен проектираното представление не се състоя. Пък и за подпомагането на болните защитници била основана обща каса. …Ние само за нас самите изнесохме част от репертоара си … Репертоарът се състоеше всичко на всичко от няколко песни, няколко стихотворения - народните песни ги пяхме при акомпанимент на китара, защото други инструменти нямахме, откакто циганите си заминаха“, цитира Георги Цанов.

В дневника си Егреши добавя: "Нашите народни песни се харесаха много на англичаните и турците". Накрая разказва как местният паша, който не разбирал нито дума унгарски, силно преживявал всички номера на програмата, защото той такива работи никога не е виждал и слушал. Но когато декламирали „Лудият“ от Петьофи, пашата изведнъж станал от мястото си и бавно излязъл. Последните строфи на стихотворението „Съотечественици“ от  Вьорьошмарти подействаха като кинжал в сърцето на Кошут, пише Габор Егрещи, цитиран от Георги Цанов.

Изнесеното представление не е останало тайна за поне по-културните граждани на Видин. За него се говорело как европейците си устройват представления и забави за по-смислено и приятно прекарване на свободните часове през дългите есенни и зимни вечери.  За съжаление, освен изказаното гостоприемство, гражданите на Видин нямали никаква заслуга за това първо представление. Възможно е нито един видински гражданин да не е участвал в него дори като публика. Заслугата била на унгарските революционери, които със своя пример насочили вниманието на видинчани към такъв род културна дейност, казва още Цанов в историята на Образцово народно читалище „Цвят“.

Във Видин в навечерието на 1891 година е открита и първата в България специално построена за театрални нужди сграда. Винил с историята на сградата, както и снимки с автентичната й визия, наскоро беше поставен на фасадата на драматичния театър в града.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.